O Aikido

Aikido je japonské bojové umění, které založil v průběhu dvacátých let dvacátého století jeho zakladatel Morihei Uešiba na základě jeho zkušeností z praktikování starších japonských bojových umění, zejména Aikijujutsu školy Daito ryu, které studoval pod vedením Sókaku Takedy. Principy Aikido jsou obsaženy v jeho názvu:

 
– Harmonie (Ai)
– Energie (Ki)
– Cesta (Do)

Cvičení Aikido probíhá většinou ve dvojicích, kdy jeden z dvojice představuje obránce (Tori) a druhý útočníka (Uke), který na obránce útočí úderem, kopem, držením, škrcením nebo kombinací útoků.

Základním cvičením je cvičení kata, kdy obránce a útočník provádí předem definované techniky, které jsou zakončeny většinou ukemi (pádem útočníka) nebo osae (znehybněním útočníka).

Dalším způsobem cvičení je cvičení aplikací, kdy cvičené techniky nemusí být definovány předem, útočník tak neví, jakou obránce zvolí techniku. V některých případech může docházet i ke změně rolí obránce a útočníka.

V Aikido nenaleznete žádné soutěže či turnaje. Jediné, kde ukáže Aikidoka (cvičenec Aikido) své znalosti a dovednosti, jsou zkoušky. Pro bližší pochopení Aikido pomáhá cvičení se zbraněmi, jedná se o dřevěnou tyč (Jo), dřevěný meč (Bokken) a dřevěný nůž (Tnato):

Na začátku se bude vaše tělo a mysl přizpůsobovat cvičení Aikido, po čase se vaše Aikido bude přizpůsobovat vám, vaší výšce, váze a povaze. Aikido je vhodné pro kohokoliv bez rozdílu věku, pohlaví a fyzické konstituce. Cvičení je náročné a jde opravdu po malých krůčkách. Jediné, co vám můžeme zaručit je, že pokud si cvičení Aikido a s ním spojený životní styl zamilujete, už nikdy nepřestanete.

Další informace o Aikido naleznete na oficiálních stránkách Aikikai Hombu Dojo.

Vaše Usagi Dojo

Zakladatel Aikido Morihej Uešiba v popředí.
Translate »