Jak začít

Pokud Vás Aikido zaujalo, chcete zkusit cvičit, ale nevíte jak na to, tak jsou následující řádky právě pro Vás.

Pokud chce člověk začít s jakoukoli novou činností je samozřejmé, že si klade některé otázky typu:

  • Co chci cvičit?
  • Kde začít cvičit?
  • Co k tomu potřebuji?
  • Jak často to chci cvičit?
  • Dovoluje mi takovou aktivitu moje zdraví a můj věk?
  • Co z toho budu mít?
  • Kolik mě to bude stát?

Pokud čtete tyto řádky, tak jste si na první otázku již odpověděli. K otázce druhé, tedy kde začít cvičit, už je to složitější. Pokud jste se již rozhodli pro Aikido, určitě se porozhlídněte po tělocvičnách ve Vašem okolí. Časem doporučujeme vyzkoušet i více tělocvičen a navštěvovat semináře dalších lektorů Aikido. Taková metoda Vám umožní vybrat si takové pojetí Aikido, které Vám bude nejvíce vyhovovat.

Co potřebujete ke cvičení Aikido? Ze začátku Vám postačí sportovní oblečení, nejlépe tepláky s dlouhými nohavicemi a triko, a dále chuť cvičit a učit se novým věcem. Po čase si dokoupíte kimono, které je na cvičení vhodnější a po nějakém čase pomůcky pro cvičení se zbraněmi – dřevěný meč (Bokken), dřevěnou tyč (Jo) a dřevěný nůž (Tanto).

Jak často budete cvičit je na Vás, ale v podstatě platí čím více, tím lépe. Aikido je svými pohyby specifické a tělu trvá než si je zapamatuje.

Jak je to s náročností Aikido vzhledem k věku a fyzické náročnosti? To je jedna z nejtěžších otázek. Pokud se Aikido chcete skutečně věnovat, je třeba si uvědomit, že se jedná o bojové umění a cvičení je fyzicky náročné. Výhodou Aikido je, že se dá celkové tempo cvičení přizpůsobit danému jedinci. Proto se Aikido můžete věnovat v každém věku. Obdobně to platí i se zdravotním stavem, ale v této části bychom na Vás apelovali, pokud máte nějaké zdravotní potíže a nevíte, zda by Vám cvičení Aikido zrovna prospělo, konzultujte to se svým lékařem nebo se obraťte na učitele Aikido ve Vašem Dojo (tělocvična).

A co získáte cvičením Aikido? To do jisté míry záleží na každém z Vás. Aikido představuje cvičení komplexního bojového umění, zlepšíte si fyzickou kondici i své zdraví (každý známe pořekadlo “sportem k trvalé invaliditě”). V Dojo (tělocvična) se seznámíte s dalšími lidmi, kteří mají minimálně jeden společný zájem, a tak Vaše sociální dobrodružství závisí skutečně jen na Vás.

Kolik Vás to bude stát? Za zkoušku nic nedáte. Ve většině tělocvičen Aikido Vám dají první lekci cvičení zdarma. Každá tělocvična má své členské příspěvky. Dále musíte počítat s náklady na oblečení, zbraně, semináře a další akce. V podstatě se dá říct, že Aikido nevybočuje s náklady z průměru ostatních obdobných disciplín a i za tuto aktivitu si zaplatíte. Otázkou zůstává, zda Vám to za to stojí.

Na konec zbývá pozvat Vás k nám do Usagi Dojo, kde Vás rádi uvítáme a Aikido Vám blíže představíme….

Vaše Usagi Dojo

Translate »